Pressemeddelelse
Arbejdslivskommission bør også se på udfordringer i dagpengesystemet
Et effektivt og robust dagpengesystem er en vigtig forudsætning for et godt og velfungerende arbejdsliv. Derfor bør en kommende arbejdslivskommission ud over vigtige emner som bedre worklife-balance og forebyggelse af stress også omfatte de aktuelle udfordringer i dagpengesystemet herunder den faldende forsikringsgrad.
Det fastslår Krifas formand, Jane Heitmann, der glæder sig over udsigten til større fokus på arbejdslivet og de faktorer, som spiller en rolle for danskernes trivsel på arbejdsmarkedet.Krifa har tidligere opfordret til at udvide arbejdsmiljølovgivningen med krav om trivselsmåling og stress-politik for at sikre, at flere arbejdspladser sætter fokus på stress og mistrivsel.
”Medarbejdernes mentale trivsel bør spille en helt central rolle såvel i regeringsgrundlaget som i kommissionens arbejde. Det er superrelevant at diskutere danskernes arbejdsliv – og det er helt afgørende, at vi får alle aspekter med. Det må ikke ende i Arne-fælden og en ensidig diskussion om, hvordan vi kommer ud af arbejdsmarkedet. Der er brug for at se på, hvordan vi kan være på arbejdsmarkedet hele arbejdslivet – og huske, at det også omfatter perioder med ledighed,” siger Jane Heitmann.
Hvert år er op mod 250.000 danskere i berøring med dagpengesystemet, og særligt personer over 50 år kan have svært at komme tilbage på arbejdsmarkedet efter at have været ledige, pointerer Krifa-formanden.
”Det er på alle måder helt essentielt for den danske flexicurity-model, at dagpengesystemet fungerer optimalt. Derfor det bekymrende, at hver tiende lønmodtager har vendt det ryggen siden 2010. Særligt de lavtlønnede og lønmodtagere med usikre ansættelser står i dag uden for dagpengesystemet. Det er ganske enkelt blevet for dyrt at være forsikret i en a-kasse og for svært at genoptjene retten til dagpenge. De risikerer at ende på kontanthjælp, og når sikkerhedsnettet er hullet, svækkes både trygheden og mobiliteten. Der er brug for nytænkning,” siger Jane Heitmann.
Konkret opfordrer hun til, at en ny dagpengereform skal gøre det billigere, enklere og mere gennemskueligt at forsikre sig mod ledighed. En gennemgribende modernisering er nødvendig, hvis dagpengesystemet igen som opleves som en reel forsikring for flere, understreger Krifa-formanden.
”Dagpengesystemet skal i langt højere grad omfatte dem med lave indkomster og høj usikkerhed i jobbet – samtidig med, at også almindelige lønmodtagere i middelindkomstgrupperne kan se sig selv i det. Det har kæmpe betydning for vores arbejdsliv, at dagpengesystemet igen bliver en bred forsikring med massiv opbakning på tværs af arbejdsmarkedet. Det element bør kommissionen have for øje – og her vil Krifa i kraft af sin omfattende viden om arbejdslyst og dagpengeområdet som medlem kunne bidrage konstruktivt til at udstikke rammerne for fremtidens arbejdsmarked,” siger Jane Heitmann.
Publiceret 4. maj 2026